چهارشنبه , ۲ فروردین ۱۴۰۲

فاصله گیری مناطق آزاد از اهداف اصلی

به نقل از خبرگزاری صداوسیما مرکز کیش، سعید محمد در نود و یکمین جلسه شورای اداری کیش گفت: دغدغه اصلی مسئولان نظام، فاصله گرفتن مناطق آزاد کشور از اهداف اصلی است و برای برطرف کردن این دغدغه ها، باید نقاط ضعف را برطرف کنیم.

سعید محمد افزود: وضع کیش در شاخصه‌هایی همچون تولید، صادرات، اشتغال، سرمایه گذاری و دیپلماسی اقتصادی با کشور‌های همسایه مطلوب نیست به همین منظور راهبرد مناطق آزاد کشور در حال تدوین است و در چند ماه آینده به مناطق آزاد کشور ابلاغ می‌شود.

مشاور رئیس جمهور افزود: در راهبرد جدید مناطق آزاد، با توجه به ظرفیت‌های هر منطقه، برنامه‌ی جدیدی تدوین می‌شود که مدیران هر منطقه باید در همان راستا حرکت کنند و عملکرد هر منطقه نیز ارزیابی خواهد شد.

وی گفت: ظرفیت‌های جدیدی برای کیش در نظر گرفته شده و مشکلات مناطق آزاد از جمله اجرا نشدن قانون اداره مناطق آزاد، معافیت مالیاتی، مشکلات گمرکی و سرمایه گذاری پیگیری خواهد شد.

سعید محمد با اشاره به جلسات متعدد با سرمایه گذاران، بومیان، دانشجویان و سایر اصناف کیش افزود: تبعیض و بی عدالتی، بهداشت و درمان، ضرورت اشتغال بومیان، ساماندهی حمل و نقل، تامین مسکن برای اقشار ضعیف و بومیان، حل مشکلات صیادان، مدارس غیر انتفاعی، صدور مجوز‌ها و مشکلات حقوقی طرح‌های سرمایه گذاری از مهمترین دغدغه‌ها و مشکلات مردم و سرمایه گذاران این منطقه است و برای هر کدام راهکار مناسبی در نظر گرفته شده است.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور با تاکید بر تهیه طرح عدم تعارض منافع اظهار داشت: مسئولان مناطق آزاد باید به سرعت این طرح را تهیه کنند تا جلوی رانت خواری و لابی گری گرفته شود.

حسین زاده معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد کشور نیز گفت: همه‌ی برنامه‌ها و سرمایه گذاری‌ها در مناطق آزاد کشور باید دارای پیوست عدالت اجتماعی و پیوست فرهنگی و اجتماعی باشند زیرا غفلت از این دو مقوله زمینه ساز تبعیض، بی عدالتی، فاصله‌ی میان فقیر و غنی و فاصله‌ی طبقاتی خواهد شد.

حجت الاسلام و المسلمین حسن زاده امام جمعه کیش با تاکید بر ترسیم نقشه راه جامع برای مناطق آزاد کشور گفت: برای اجرای نقشه راه مناطق آزاد کشور باید از حکمرانان و مجریان متخصص و متعهد استفاده شود.

امام جمعه کیش افزود: استفاده از ظرفیت جامعه محلی، تامین منابع مالی و استفاده از ظرفیت سرمایه گذاران بخش خصوصی از دیگر ضرورت‌های اجرای نقشه راه مناطق آزاد کشور است.

وی با تاکید بر تامین منابع پایدار برای کیش گفت: همیشه با فروش زمین برای تامین منابع مالی مخالف هستیم و باید از سایر ظرفیت‌ها بخصوص ظرفیت سرمایه گذاران داخلی و خارجی استفاده کنیم.

شیخ یعقوب شمس، امام جمعه اهل سنت کیش هم با بیان اینکه جزیره کیش فرصت و ظرفیت مناسبی برای اقتصاد کشور است گفت: باید مناطق آزاد کشور به مسیر واقعی برگردانده شوند تا رفاه و آسایش ساکنان این مناطق فراهم شود.

وی با تاکید بر اینکه بسیاری از ظرفیت‌های کیش مغفول مانده است گفت: انتخاب مدیران توانمند و دلسوز، استفاده از ظرفیت‌های جامعه محلی، توجه به مناطق همجوار، ثبات مدیریت، شفافیت و اجرای قوانین مناطق آزاد کشور دغدغه‌ی همه ساکنان و سرمایه گذاران کیش است و رشد اقتصادی را به دنبال دارد.

جعفر آهنگران، مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش هم با بیان اینکه آینده روشنی در انتظار کیش است گفت: موفقیت‌های امروز، حاصل تلاش و همکاری دستگاه‌های اجرایی است و با حضور سعید محمد در راس دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد کشور، مناطق آزاد کشور، دوباره رونق خواهند گرفت.

حتما ببینید

کارگاه آموزشی اصول تئوری و عملی خانه داری در هتل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *