Time Sharing یا مالکیت زمانی

مالکیت زمانی از دیدگاه کارشناسان و هتلداران

مالکیت زمانی هتل در شرایطی که تعطیلات سالانه با برنامه‌ریزی و مشخص باشند، بهترین راه برای توسعة سفر و گردشگری در کشور است.

در این طرح، مالک یک هتل می‌تواند اتاقی را در طول سال به 52 نفر در 52 هفته بفروشد و آنها در یک برنامه‌ریزی زمانی، از این اتاق استفاده می‌کنند و هر سال، در یک هفتة مشخص این اتاق به آنها تعلق دارد.

در این شرایط، مالک زمانی می‌تواند هر سال به مدت یک هفته از اتاق‌هایش استفاده کند یا از هتل‌دار بخواهد که در آن یک هفته، اگر او مراجعه نکرد، اتاق را به مشتری دیگری اجاره دهد، این روش برای افزایش سفرها بسیار مناسب است، چون یک نفر در تمام ایام سال نمی‌خواهد از اتاق هتل استفاده کند و می‌تواند با هزینة بسیار کمتر، مالک یک ویلا یا یک اتاق هتل در زمانی باشد که به آن نیاز دارد.

طرح مالکیت زمانی، یک روش بسیار خوب برای سرمایه‌گذاری است که در ایران در مرحلة آغازین است؛ اما مدت‌هاست که در کشورهای اروپایی اجرا می‌شود. اگر این طرح در گذشته وجود داشت، بسیاری از مالکان هتل‌ها، هتل‌هایی را در نقاط مختلف کشور می‌ساختند و آنها را با مالکیت زمانی واگذار می‌کردند و چون هم مالک ملک بودند و هم این اتاق‌ها را می‌فروختند، برای ساخت و ساز هتل‌های دیگر می‌توانستند کمک کنند.

این طرح بسیار خوب و در حد استانداردهای بین‌المللی در کشورهای اروپایی است. در کشورهای پیشرفته طبق برنامه‌ریزی تعطیلات گردشگری، افراد به صورت زمانی از مالکیت اتاق‌های هتل‌ها استفاده می‌کنند.

مالکیت زمانی از قبل در آیین‌نامه ایجاد اصلاح و تکمیل وجود داشت و موضوع جدیدی نیست. اگر برای هتلی خریدار زمانی وجود داشته باشد، این کار برای مالک هتل مقرون به صرفه است.

مالکیت زمانی موضوعی نیست که بخواهند آن را از ماه آینده اجرا کنند. این موضوع در قانون نیز وجود دارد. هر کسی می‌تواند هتلی را بسازد و اتاق‌های آن را به صورت مالکیت زمانی در اختیار دیگران قرار دهد.

کسی که هتلی می‌سازد، اگر بتواند به این طریق اتاق‌های هتل خود را بفروشد، به زودی سرمایه‌اش بازمی‌گردد و دوباره یک هتل می‌سازد. اکنون نیز شاهد آن هستیم که مالکان هتل‌هایی که توانسته‌اند از طرح مالکیت زمانی بهره بگیرند، در حال ساخت هتل جدید هستند.

اگر مشتری برای فروش اتاق‌های هتل وجود داشته باشد، به دلیل بازگشت سریع سرمایه، تعداد هتل و سرمایه‌گذاران افزایش می‌یابد.

مالکیت زمانی یک روش نوین برای توسعة سرمایه‌گذاری در صنعت گردشگری است. چون در هر حال، سفر و گردشگر وجود دارد و مالکیت زمانی فرصتی را برای سرمایه‌گذاری بهتر فراهم می‌کند.

مزایای Time Sharing یا مالکیت زمانی برای خریدار

مالکیت زمانی نوعی از مالکیت است که مزایای یک ملک را بصورت کاملا قانونی براساس برنامه‌ریزی منطقی بین چند مالک تقسیم می‌نماید، که هر مالک در زمان تعیین شده با برنامه‌ریزی دقیق از ملک و مزایای آن بطور کامل برخوردار خواهد شد.

دراین روش نیازی به پرداخت کل بهای ملک وجود ندارد بلکه بهای سرقفلی ملک بین کلیه مالکین تقسیم می‌گردد.
ملک شما در زمان تعطیلات و استراحتتان آماده بهره‌برداری است و دغدغه زمان بلااستفاده ملک، از آن شما نیست.

در واقع ملک شخصی شما در تمام روزهای سال از حمایت مالکان برخوردار است. از ویژگیهای مالکیت زمانی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:


۱- این نوع مالکیت از نظر قوانین جمهوری اسلامی ایران به رسمیت شناخته شده است.


۲- سند صلح منافع برای مالک صادر می‌شود که دارای ارزش و اعتبار حقوقی و قانونی است.


۳- مالکیت زمانی عیناً مشابه مالکیتهای دیگر بوده و از کلیه حقوق قانونی مانند انتقال به غیر، دادن اجاره، به ارث ماندن و غیره برخوردار است.


۴- به دلیل تجاری بودن پروژه مجموعه هتل، مورد مصالحه از ارزش افزوده قابل توجهی برخوردار می‌گردد.


5- مالک مورد مصالحه می‌تواند استفاده در زمان قید شده را به هر شخص دیگری واگذار نموده و یا دراختیار قسمت اداری هتل قرار داده و از اجاره آن بهره‌مند گردد.


داشتن هر ملک مستقل علاوه بر مزایای مشهود نیازمند رسیدگیهایی است که گاه هزینه‌های مالی و جانبی آن مالک را از نگهداری به ستوه می‌آورد که در روش مالکیت زمانی این مشکلات منتفی است به عنوان نمونه :


۱- حفظ و حراست و نگهداری و نگهبانی ملک و متعلقات به آن در زمان عدم حضور مالک.


۲- وجود امکاناتی نظیر مرکز تجاری ، کافی‌شاپ گردان، چایخانه بهارستان، رستورانهای متنوع، سالن چندمنظوره (آمفی تئاتر، کنفرانس و مراسم و …) مرکز بازیهای کامپیوتری، ساحل زیبای شنی و ورزشهای آبی در مجموعه.


۳- عدم صدمه‌پذیری و تخریب در زمانهایی که ملک بلااستفاده مانده است.


۴- عدم پرداخت شارژ سالیانه. – سرایداری و حفاظتهای دائمی. – زیباسازی و بهسازی و تغییرات تنوعی به تناسب گذشت زمان.


۵- حضور همسایگانی که مقید به حسن و همجواری هستند.


۶- حوادث غیرمترقبه و برخورداری از حمایتهای کامل اجتماعی.


درواقع دغدغه‌ی زمانهای بلااستفاده نه تنها از آن شما نیست بلکه اصولا وجود ندارد .
به مالکیت همیشگی محل استراحت خود در طول سالهای طولانی بیندیشید.

اینها را هم ببینید

لاندری

لاندری یا همان خشکشویی هتل جایی است که در آن ملحفه، روتختی، روبالشتی، پتو، پرده، …

دیدگاهتان را بنویسید