طی سی و سه سالی که در جزیره کیش زندگی کرده ام، هیچ سالی وضعیت پروازها به این صورت اسف بار نبوده است.

رئیس جامعه هتلداران کیش درباره وضعیت پروازها به مقصد جزیره کیش گفت: طی سی و سه سالی که در جزیره کیش زندگی کرده ام، هیچ سالی وضعیت پروازها به این صورت اسف بار نبوده است. همیشه در شهریورماه، تحت هر شرایطی درصد اشغال هتل های کیش بالای ۸۰ درصد بود ولی الان بعضی از هتل ها درصد اشغال شان ۱۰ درصد است و آنهایی هم که هتل ها و پرواز ها را با هم چارتر کرده‌اند،  تور را به قیمت بلیط هواپیما میدهند. یعنی اتاق هتل را رایگان میدهند.

وی افزود: امروز که آمارها را نگاه میکردم تنها ۱۲ پرواز داریم و زمانی ما در این ایام روزانه ۶۰ پرواز داشتیم. این روند تاثیر بسیار ناخوشایندی در صنعت گردشگری کیش گذاشته است.  ضمن اینکه الان ۵۰ هتلی که ما داریم خالی است، بازارها و رستوران ها هم خالی است.

رئیس جامعه هتلداران کیش با برشمردن تاثیر منفی کاهش پروازها بر روی انگیزه سرمایه گذاران جهت سرمایه گذاری در کیش گفت: سرمایه گذارانی که اکنون در حال ساخت ۶۰ هتل در کیش هستند و آنهایی که دارند بازارهای بزرگ می سازند، چگونه می توانند با با ۱۲ پرواز در روز هزینه نگهداری و درآمد این هتل ها و بازاریان تامین شود.

صفا افزود:  من در هتل خودم از ۱۵ فروردین تا کنون، سه برابر پولی که از مسافران دریافت کرده‌ام از جیب برای نگهداری و پرداخت مخارج هتل هزینه کرده ام. همه هتل ها به نسبت ستاره و تعداد اتاق، پرسنل دارند و در شرایط فعلی سه تا چهار برابر عددی که از مردم و مسافرین دریافت می کنند، خرج حقوق، اسکان و غذا پرسنل، قبوض آب و برق، بیمهو  هزینه های متفرقه می شود.

حال اقتصادی جزیره کیش خوب نیست و علت کاهش پروازها را هم نمی توانیم تنها به عهده هیئت مدیره فعلی و یا حتی قبلی سازمان منطقه آزاد کیش و دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد بگذاریم. آن زمانی که تصمیم گرفتند کیش ایر که فلسفه وجودی آن آوردن مسافر از هر کجای ایران و جهان به جزیره کیش بود را به خصوصی سازی بدهند، یعنی یعنی یک خودزنی بود که دودش مستقیم به چشم سرمایه گذاران کیش و ساکنین کیش رفت.

البته مشکلات دیگری هم وجود دارد. به عنوان مثال کیش ایر با داشتن ۱۳ هواپیما، تنها سه هواپیمایش در حال پرواز است و بقیه زمینگیر شده اند. تحریم، گرانی قطعات، مشکلات ارزی و به مخصوصاً به علت تغییر مدیریت های که در کیش و در کیش ایر اتفاق افتاده است ،همه اینها در وضعیت موجود و در کاهش پروازها تاثیر گذار بوده اند .

البته یک مسئله دیگر هم وجود دارد. حالا که تنها سه هواپیما از کیش ایر قابلیت پرواز دارند، چه دلیلی دارد که در مسیر افغانستان پرواز گذاشته شود. چه دلیلی دارد که از تهران به شهرهای دیگر پرواز گذاشته شود. باید از هر کجای ایران به جزیره کیش پرواز گذاشته شود، ولی چون تصمیم گیری در اختیار سازمان منطقه آزاد کیش نیست این اتفاق افتاده است و تا زمانی که دولت تصمیم عاجلی در این مورد نگیرد، کیش تمام مزیت های سرمایه گذاری خود را از دست می دهد. شما مشهد را در نظر بگیرید، اگر پرواز نباشد امکان سفر با خودروی شخصی، اتوبوس و قطار فراهم است ولی بیش از ۹۰ درصد مسافرین کیش با هواپیما به کیش سفر می کنند و اگر هواپیما نباشد کیش عملاً تعطیل خواهد شد.

امیدوارم اگر تصمیم خصوصی سازی توسط مجلس گرفته نشده است و توسط دولت گرفته شده است، هر چه سریعتر در آن تجدید نظر صورت بگیرد چون وضعیت اقتصادی و زندگی تمام صنوف و مردم جزیره کیش به شدت دچار مشکل شده است.

اینها را هم ببینید

تدوین برنامه های راهبردی با هدف رونق گردشگری کیش

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش، در این جلسه …

دیدگاهتان را بنویسید