ضرر ۱۵۰۰ میلیارد تومانی به صنعت گردشگری کیش در نوروز ۹۹ (مصاحبه آقای صفا با خبرگزاری ایلنا)

 مسیح الله صفا (رئیس جامعه هتلداران کیش) در گفتگو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به آخرین وضعیت هتل‌ها در کیش گفت: در کل دنیا بیشترین لطمه‌ای که ویروس کرونا وارد کر،د به صنعت گردشگری بود و قطعا ایران نیز از این قضایا مستثنی نیست و جزیره کیش نیز از این مسئله مستثنی نیست.

وی با اشاره به اینکه جزیره کیش دو شکل مسافر دائمی و فصلی دارد، گفت: هر سال از ۲۷ اسفند الی ۱۷ فروردین یک وضعیت استثنایی برای جزیره کیش از لحاظ پذیرش مسافر است و درآمد این۲۰ روز برابر با ۴ ماه است و می‌توانند هزینه ۴ ماه خود را در این ۲۰ روز تامین کنند ولی امسال متاسفانه این اتفاق نیفتاد و مبلغی حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان ضرر مادی به صنعت گردشگری کیش وارد شد.

صفا با اشاره به اینکه میزان رقم زیان‌دهی هتل‌ها در کل کشور حدود ۶۰۰۰ میلیارد تومان است، افزود: براساس آمار، تحقیقات و اطلاعاتی که از هتل‌های کیش به دست آوردیم. تمامی هتل‌ها زیان دیدند.

وی با اشاره به اینکه حدود ۵۰ هتل در کیش در حال فعالیت هستند و به همین میزان نیز هتل در حال ساخت است، ادامه داد: مسئولان هتل‌ها با وجود آنکه از این وضعیت ضرر کرده بودند اما بازهم برای کمک به مبارزه با کرونا کوتاهی نکردند و مبالغ خوبی را برای تهیه دارو، امکانات پزشکی و اقلام بهداشتی جمع‌آوری و هزینه کردند و حتی دستگاهی را خریداری کردند که ظرف ۳ ساعت می‌تواند نشان بدهد که فرد کرونا دارد یا خیر.

صفا درباره تعدیل نیروها و کارکنان هتل‌ها در جزیره کیش گفت: گروهی از کارگران هتل‌ها و کارکنان آنها ساکن مناطق دیگر همچون میناب و بندرعباس هستند که با توجه به تعطیلی هتل‌ها به شهر خود بازگشتند و حقوق و مزایای خود را دریافت کردند و هر زمان که هتل‌ها باز شود دوباره بازخواهند گشت. حدود ۲۰۰۰ نفر نیز از کارکنان هتل‌ها در داخل جزیره اسکان دارند و آمادگی دارند به محض آنکه بهداشت و سلامت فعالیت هتل‌ها را تایید کند به سر کار خود بازگردند.

وی ادامه داد: کارکنانی که در جزیره اقامت دارند از کارفرمای خود حقوق دریافت می‌کند اما متاسفانه با وجود آنکه هتل‌ها حدود در ماه ۴۰ میلیارد تومان به عنوان حق بیمه کارگران و کارکنان خود به سازمان تامین اجتماعی پرداخت می‌کنند اما تا حالا هیچ کمکی از دولت برای پرداخت حقوق به پرسنل خود دریافت نکردند.

وی با اشاره به اینکه بازگشایی هتل‌ها منوط به ورود مسافر است، گفت: ایرلاین‌ها همچنان فعالیت نمی‌کنند و از آنجایی که بیش از ۹۰ درصد مسافران جزیره کیش از طریق پروازهای هوایی وارد کیش می‌شوند باید پیش از آغاز فعالیت هتل‌ها وضعیت فعالیت ایرلاین‌ها مشخص شود.

صفا افزود: حتی اگر در خوشبینانه‌ترین حالت از عید فطر ورود مسافران به جزیره کیش مجددا آغاز شود، بازهم ضرر ۱۵۰۰ میلیارد تومانی هتل‌ها به سختی قابل جبران است.

صفا در پاسخ به این سوال که آیا می‌توان هتل‌ها را امروز بازگشایی کرد یا خیر گفت: پروتکل‌های بهداشتی باید به خوبی رعایت شوند. امروز در نتیجه رعایت این پروتکل‌ها حدود ۱۶ روز است که مورد مثبت جدیدی از کرونا در کیش دیده نشده است و اگر بخواهیم بدون برنامه، هتل‌ها را بازگشایی کنیم امکان دارد افرادی که ناقل هستند وارد جزیره شوند.

اینها را هم ببینید

تدوین برنامه های راهبردی با هدف رونق گردشگری کیش

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش، در این جلسه …

دیدگاهتان را بنویسید