جناب صفا رئیس جامعه هتلداران کیش در میزگرد تخصصی گردشگری روزنامه اقتصاد کیش

در میزگرد تخصصی گردشگری روزنامه اقتصاد کیش با حضور کارشناسان مطرح شد:

ریشه یابی مشکلات، اقدامات انجام شده و لزوم همگرایی بخش های مختلف صنعت گردشگری کیش

به گزارش اقتصاد کیش- میزگرد هم افزایی بخش های مختلف صنعت گردشگری با حضور مدیر نظارت بر خدمات و مراکز گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش و جمعی از روسای جوامع مختلف صنعت گردشگری جزیره کیش در دفتر روزنامه اقتصاد کیش برگزار شد. طی این میزگرد بخش گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش و جوامع صنفی مختلف با تاکید بر اینکه با برداشتن گام تحول و همکاری فی مابین در نهایت بازخورد و محصول خوبی را می توان در جزیره کیش عرضه کرد، تاکید کردند: شفاف سازی؛ کاهش بوروکراسی اداری، ثبت تمامی آمارها و ارقام ها در سامانه ای واحد و دسترسی شبکه ای و برخورد با تخلفات مطابق قانون از جمله راهکارهایی است که علاوه بر اعتماد سازی عمومی می تواند نتایج بسیار خوبی را در صنعت گردشگر جزیره کیش بوجود آورد. پیوستن کسب و کارهای خردی که زیر مجموعه هر یک از جوامع هستند به این اقدام مشترک، علاوه بر اینکه برای آن بخش مفید خواهد بود در کلیت می تواند بسیاری از مشکلات امروز جوامع صنفی مختلف را حل و فصل نماید. لازمه عبور از بحران امروز داشتن ید واحد و دامن نزدن به تبلیغات منفی و حرکت در مدار قانون است.

میزگرد گردشگری پیرامون تشریح اقدامات و فعالیت های جاری، طرح برخی مشکلات و ریشه یابی و ارائه راهکارها با حضور علی ابراهیمی معینی؛ مدیر نظارت بر خدمات و مراکز گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش، مسیح اله صفا؛ رئیس جامعه هتلداران کیش،سینا عباسی؛ مدیرعامل جامعه خدمات مسافرتی و آژانس های گردشگری کیش، قاسم نرگسی؛ مدیرعامل جامعه کلوپ داران کیش و محسن ناصری عضو هیئت مدیره جامعه مراکز پذیرایی کیش با هدف شفاف سازی و اطلاع رسانی تلاش ها و اقدامات بخش های مختلف، آسیب شناسی و ریشه یابی و چگونگی برون رفت از شرایط فعلی در محل دفتر روزنامه اقتصاد کیش برگزار شد.

مسیح اله صفا؛ رئیس جامعه هتلداران کیش:
باید صبور باشیم و با حمایت از سازمان، از این برهه عبور کنیم

مسیح اله صفا در ابتدا با انتقاد از برخی موضوعاتی که در شبکه های مجازی بر علیه جزیره کیش بزرگنمایی می شود و در نهایت به جزیره کیش لطمه بزرگی وارد خواهد کرد، گفت: بزرگ کردن مسائل کوچک در شأن سرمایه گذاران و مردم جزیره کیش نیست. همه جا صحبت از بهاء دادن به جوانان است و اینکه آقای دکتر مظفری به جوان ها بهاء می دهد و بعد از 6 سال به یکی از بی حاشیه ترین کارمندان سازمان مسئولیتی می دهند نباید به دنبال حاشیه سازی باشیم.

وی با بیان اینکه برخی توقعات ما از سازمان منطقه آزاد کیش خارج از انصاف است، گفت: 31 استان در کشور داریم، کدام استاندار برای انتفاع بخش های مختلف گردشگری و یا هتل ها پرواز آورده که ما از سازمان منطقه آزاد کیش این انتظار را داریم؟ من به عنوان یک هتلدار خودم باید این کار را انجام دهم، چرا از سازمان اینقدر توقع داریم؟

صفا افزود: باید بگویم توقعات را بایستی کم کرد، امروز اقتصاد کل ایران دچار رکود است و جای امیدواری است که ما در کیش یک روزنه و بارقه امیدی داریم. انتقادها بایستی واقعی باشد و امروز باید از سازمان منطقه آزاد کیش حمایت کرد.

صفا در مورد معضل خانه های شبانه گفت: با توجه به مباحثی که آقای ابراهیمی مطرح کرده اند باید بگویم  دغدغه من هم بیشتر مسائل امنیتی است اما از بعد اقتصادی وقتی به معضل خانه های شبانه نگاه می کنیم بسیار دردناک است. از طرفی یک هتل ساز 200 میلیارد تومان برای ساخت هتل هزینه کرده است و از طرفی دیگر شخصی آپارتمانی را ماهی 2 میلیون تومان اجاره نموده و سالی 24 میلیون پرداخت می کند. از 27 اسفند تا 17 فروردین شبی 2 میلیون تومان این خانه را اجاره می دهد یعنی در طول این 20 روز اجاره سالیانه خود  را در آورده است و بعد از مدت کوتاهی تماما به سود می رسد! اما یک هتل با هزینه پرسنل و هزینه های جاری نیاز به حضور گردشگر دارد اما در این شرایط هتل ها تنها اگر بتوانند خرج و دخل خود را در آورند راضی هستند و این انصاف نیست.

رئیس جامعه هتلداران کیش افزود: خانه های شبانه بزرگترین معضل اقتصادی ماست. باید آسیب شناسی شود که چرا 58 درصد از مسافران ما  باید وارد خانه های شبانه شوند؟ این نوع سفر که کسی با رختخواب و غذا وارد جزیره کیش می شود و با خودروی شخصی می آید چه سودی برای صنعت گردشگری و اقتصاد کیش خواهد داشت؟ در های سیزن که سرمایه گذار منتظر است تا نسبت به درآمد و هزینه بالانس ایجاد کند، خانه های شبانه به وفور و به صورت غیر قانونی در اختیار مسافران است!

صفا گفت: از زمانیکه هیئت مدیره سازمان در جزیره مستقر شده اند اتفاقات خوبی افتاده است و اولین بازخورد آن کم شدن مدت زمان رسیدگی به کارها و کاهش بوروکراسی اداری است. در این برهه باید حمایت کرد و ما باید صبور باشیم. اقتصاد ایران تک محصولی است و باید فکر دیگری کرد و صنعت گردشگری که بدون دود، اشتغال زا و زود بازده است قدرت بگیرد.  شورایعالی مناطق آزاد برای سازمان منطقه آزاد کیش بوروکراسی اداری ایجاد نکند . مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش و یا سایر مناطق آزاد قائم مقام رئیس جمهور در منطقه هستند و باید به آن ها اختیارات کافی داده شود.

رئیس جامعه هتلداران کیش در بخش دیگری از سخنان خود درخواست برنامه ریزی در جهت انسجام تشکل ها را داد و گفت: تشکل ها نمی دانند که اگر باهم همگام و همراه شوند چه کارهای بزرگی می توانند انجام دهند و لازم است از سوی سازمان به جوامع اختیار داده شود . برای مثال هتلی بدون اینکه عضو جامعه هتلداران شود از قوانین تمکین خواهد کرد و با جامعه هماهنگ نیست.

صفا گفت: لزوم جذب سرمایه گذار حفظ سرمایه گذاران قدیمی است و امروزتنها از 15 درصد پتانسیل های جزیره کیش بهره برداری شده است و 85 درصد آن باقیمانده است. نرخ گذاری در عرصه گردشگری بر اساس عرضه، تقاضا و خدمات است ولا غیر…. و باید برای سابقه افراد ارزش قائل شد.

صفا ادامه داد: کیش محکوم به پیشرفت است، داده های خدادادی ما به اندازه یک کشور است و جایی است که می تواند به واسطه نعمت های طبیعی و آنچه که به دست سرمایه گذار ساخته شده است از مقاصد شناخته شده گردشگری در سطح بین المللی باشد. در صورت بهره وری مناسب این ظرفیت ما ضمن بی نیازی از بودجه کشور به آن کمک نیز خواهیم کرد. ما خودمان نمی دانیم چه جواهری در دست داریم. رئیس جامعه هتلداران کیش گفت: بسیار امیدوار به پیشرفت کیش هستم و اعتقاد دارم اگر دست به دست هم دهیم برای عبور از این بحران راهکارهای زیادی وجود دارد. باید ید واحده باشیم و از دکتر مظفری حمایت کنیم، برخی سیاسی کاری ها به ضرر جزیره کیش خواهد بود.

اینها را هم ببینید

تدوین برنامه های راهبردی با هدف رونق گردشگری کیش

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش، در این جلسه …

دیدگاهتان را بنویسید