جمعه , ۴ فروردین ۱۴۰۲

مالکان و بهره برداران محترم هتل ها به هوش باشیم!!

رامیس مهماندوست

سالهاست که هتل های کیش در فکر چگونگی جذب مسافران خارجی به جزیره کیش بوده و تلاش های فراوانی را نیز به طرق مختلف در این باره به کار بستند. زیان­های مالی فراوانی را از این طریق تحمل نموده و نیروی انسانی قابلی را به کار گرفته اند، که متاسفانه تاکنون نتیجه ایی ملموس بدست نیامده است.

حال این ناشکیبایی ها و دغدغه ها به پایان رسیده و میبایست به هوش باشیم چرا که تغییر و تحولات سیاحتی که در سال های اخیر که هر روز شتاب بیشتری به خود می گیرد، جزیره کیش را مرکز توجه تمامی کشورهای حاشیه خلیج فارس به خصوص امارات نموده است و تلاش برای برقراری پروازهای بیشتر از این مناطق به جزیره کیش، همه و همه حکایت از درک و توجه این منطقه از جهان به مسئله گردشگری را دارد.

توجه خاص مسئولین و مدیران ارشد نظام و به تبع آن مدیران سازمان منطقه آزاد کیش به امر سیاحت و گردشگری و تکیه و تاکید بر رشد و ارتقا بخشیدن به خدمات گردشگری، هتلداران کیش را در مرکز این نگرش قرار می دهد.

هتلداران کیش ملزم و متعهد هستند که در قبال این تغییرات، نگرش مجددی به نحوه اداره هتل ها و چگونگی محور قرار دادن مسافر ورودی به جزیره کیش را در دستور کار خود قرار دهند.

دفاتر، ادارات و سازمان های توریستی دیگر کشورها، تجارب غنی در چگونگی جذب توریست و همچنین چگونه راه یابی به مراکز زیبای توریستی را سالهایت که تجربه کردند، و با توجه به دسترسی اطلاعات و ارتباطات فراوان با کلیه مناطق توریستی و شناخت کافی از با تجربگی و یا بی تجربگی مناطق جدید توریستی، سعی در استفاده از فرصت های طلایی را دارند که با زمینه سازی اقتصادی و تجاری و مهارت های مدیریتی با نازلترین قیمت و ایجاد رقابت مسموم در میان مراکز اقامتی مناطق سیاحتی کیسه خود را پر می نمایند.

به گوش و آگاه باشیم کیش هدف این مراکز واقع گردیده است، زیبایی های کیش و تغییرات چشمگیر در بافت شهری جزیره و سرمایه گذاری های کلان خارجی از چشمان تیز این مدیران به دور نیست.

حال اینکه هدف اصلی این مدیران از راه رسیده، مدیران هتل ها و مراکز اقامتی می باشند و چرا که اعزام تورهای سیاحتی در بدو امر امکانات اقامتی را می طلبد و هتل ها اولین شکار این مدیران مجرب می باشد.

حال اگر هتل های کیش و مراکز اقامتی به درستی نتوانند موقعیت و شرایط و به دنبال آن تحولات را در زمان خود درک نمایند، نه تنها بهره از این روند رو به رشد نخواهند برد بلکه شاید بتوان گفت که تا مدت ها به آیندگان نیز لطمه وارد خواهند کرد.

 1. درک شرایط فعلی ایجاب مینماید که با آغوش باز و ارائه هر چه بهتر خدمات و ایجاد نظم و مقررات و شناخت فرهنگی از چگونگی برخورد با توریست خارجی از آگاهی کامل برخوردار باشیم.
 2. اکیدا از زقابت های نزولی بر سر قیمت ها با یکدیگر در سطح جامعه هتلداران پرهیز نمایید.
 3. روحیه کمک به یکدیگر در سطح جامعه را و همچنین گردشگر پذیری آن عده از هتل ها را که در حال حاضر با توریست خارجی سرکار دارند را تقویت کرده و از تضعیف تبلیغاتی این هتل ها جدا پرهیز نماییم.
 4. سعی نماییم سیاست یک دستی را در قبال گردشگران خارجی به ترتیب کلاس هتل های خود اتخاذ نماییم.
 5. هرچه بیشتر فرهنگ مشتری محوری را در پرسنل خود تقویت نماییم.
 6. به هیچ عنوان در تماس و ارتباط با متقاضیان و مدیران تورهای خارجی در جهت تخریب تبلیغاتی و یا حتی رقابت مسموم مالی با دیگر هتل ها عمل ننماییم.
 7. در جهت آموزش پرسنل هتل های خود مصرانه قدم برداریم.
 8. در رفع نقائص تجهیزاتی هتل اهتمام ورزیم.
 9. در انتقال تجارب و آموخته های خود به دیگر همکاران کوتاهی نکنیم.
 10. آهنگ رشد و توسعه جزیره کیش سرعت گرفته و از اینکه از یکدیگر عقب بمانیم نهراسیم و سعی نماییم که جامعه هتلداران را با این رشد هماهنگ نماییم.
 11. و بالاخره رشد و بالندگی جزیره کیش نه تنها افتخار کشور است بلکه جوابگوی زحمات سال هایی است که سرمایه گذاران به خصوص هتلداران در این راه کشیده اند و حال به این رشد با همگامی و همکاری کمک نماییم.

در ارائه نظرات و پیشنهادات شما عزیزان در جهت اطلاع و آگاهی اعضا جامعه استفاده خواهیم کرد.

رامیس مهماندوست

دبیر جامعه هتلداران کیش

حتما ببینید

مصاحبه آقای مسیح اله صفا درباره جام جهانی قطر ۲۰۲۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *