لیست کامل نظافت هتل و اقامتگاه برای کنترل شیوع ویروس کرونا (بخش 1)

نظافت هتل و اقامتگاه یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های صنعت هتل‌داری است. هتل‌ها و اقامتگاه‌ها از آن‌جا که محیطی عمومی و مشترک محسوب می‌شوند، باید به‌طور پیوسته و مرتب از پاکیزگی آن‌ها اطمینان حاصل کرد. این موضوع به‌ویژه در شرایط بروز مشکلاتی هم‌چون شیوع بیماری‌های واگیردار در جامعه اهمیتی دوچندان می‌یابد.

هرچند که در شرایط فعلی خودداری از هرگونه سفر داخلی و خارجی برای کنترل شیوع ویروس کرونا بسیار ضروری‌ست، اما به صورت کلی مهم‌ترین وظیفه هر اقامتگاهی پیش از هر چیز حفظ سلامت و ایجاد امکانات مناسب برای رعایت بهداشت و نظافت برای مهمان است. از آن‌جا که هر اقامتگاه دارای جزئیات و سطوحی است که اغلب به چشم نمی‌آیند و ممکن است در زمان نظافت به فراموشی سپرده شوند، ما در این مقاله سعی کرده‌ایم با ارائه چک لیستی از کلیه مکان‌هایی که باید برای اطمینان از نظافت اقامتگاه به آن‌ها توجه شود، کار شما را ساده‌تر کنیم و از فراموش کردن جزئیات نظافت پیشگیری کنیم.

امیدواریم به‌ویژه در شرایط فعلی این چک لیست بتواند به نظافت هتل و اقامتگاه شما یاری برساند و درنهایت همگی بتوانیم از این بحران عبور کنیم و دوباره روزهای شادمان را از کام تلخ روزگار بیرون بکشیم.

از این چک لیست می‌توان برای نظافت خانه به‌ویژه برای کسانی که با افراد مبتلا به این بیماری در ارتباط بوده‌اند، نیز استفاده کرد. اما پیش از ورود به بحث جزئیات نظافت هتل و اقامتگاه ابتدا ۵ مورد را که باید در زمان شیوع کرونا پیش از نظافت بدانیم، با هم مرور می‌کنیم.

۵ نکته مهم که شما باید در زمان فراگیری ویروس کرونا درباره نظافت هتل و اقامتگاه خود بدانید:

۱.در شرایط فعلی حتما سعی کنید از سلامت تک تک کارکنان خود و حتی اطرافیان و خانواده‌های آن‌ها اطمینان حاصل فرمایید و در صورت بروز کوچک‌ترین نشانه مشکوک در هر یک از خدمه و یا محیط زندگی شخصی‌اش، از آن‌ها بخواهید در منزل استراحت کنند. نکته مهمی که باید بدانیم این است که طبق پژوهش‌های انجام شده در چین، حتی افرادی که هیچ‌گونه نشانه‌ای از کرونا ویروس ندارند، می‌توانند در صورت ارتباط با افراد بیمار، ناقل کروناویروس باشند. پس در چنین شرایط بحرانی توجه به زندگی شخصی کارکنان نیز اهمیت می‌یابد.

۲. در شرایط بحرانی مهم‌ترین موضوع آگاهی بخشی برای پیشگیری از انتقال بیماری است. حتما برای تمام کارکنان خود دوره‌های آموزش و ارتقای آگاهی درباره کرونا ویروس برگزار کنید تا ضمن افزایش احساس تعهد و مسئولیت در آن‌ها در شرایط بحرانی، آن‌ها بتوانند در صورت مشاهده کوچک‌ترین نشانه‌ای اقدامات لازم را به عمل آورند. شما می‌توانید با برگزاری دوره‌ای کوتاه در هتل و اقامتگاه خود، از یک متخصص بخواهید تا در مورد این ویروس و هرآن‌چه باید از آن دانست به کارکنان شما آگاهی بخشد. ضمنا می‌توانید راه‌های پیشگیری از این ویروس را به طور خلاصه در کاغذهایی تهیه کرده و بر محل‌های مناسب در هتل و یا اقامتگاه خود نصب کنید. شاید بهتر باشد هر کامند هتل و یا اقامتگاه شما جزوه‌ای کامل از اطلاعات راجع به این ویروس را داشته باشد.

۳. از ورود افراد مشکوک و مسافرانی که از شهرهای پرریسک می‌آیند یا علائم مشکوکی دارند، برای حفظ جان و سلامتی سایر مسافران در هتل خود جدا جلوگیری کنید. دوباره تأکید این موضوع ضروری می‌نماید که این ویروس می‌تواند در افرادی که هیچ نشانه‌ای ندارند و تنها با افراد بیمار در ارتباط بوده‌اند وجود داشته باشد و این افراد به ظاهر سالم، خود می‌توانند ناقل ویروس باشند.

۴. طبق طرح تشخیص و درمان ذات‌الریه ناشی از کوئید ۱۹، یا همان کرونا ویروس، این ویروس نسبت به اشعه ماوراء بنفش و گرما حساس است. ۳۰ دقیقه دمای ۵۶ درجه سانتیگراد، دی اتیل اتر، اتانول ۷۵ درصد، مواد ضدعفونی کننده دارای کلر، پراستیک اسید و کلروفوم و سایر حلال‌های چربی همگی می‌توانند به طور مؤثر ویروس را نابود کنند، کلرهگذیدین نمی‌تواند به طور مؤثر ویروس را غیرفعال کند. درنتیجه می‌توان برای پاک کردن سطوح می‌توان از الکل یا مواد ضدعفونی‌کننده دارای کلر استفاده کرد. البته به خاطر داشته باشید الکل ممکن است در هوا بماند و باعث اشتعال شود، به علاوه بوی آن ممکن است در فضای هتل و اتاق‌ها نامطبوع باشد. پس بهترین راه این است که مواد و وسایلی که در برابر حرارت مقاوم هستند را با ۱۵ دقیقه جوشاندن در آب و سطوحی چون فرش و مبل و غیره را با مواد ضدعفونی کننده دارای کلر، شیرآلات و دستگیره‌ها و غیره را با مواد ضدعفونی کننده دارای الکل تمیز کنید.

۵. آخرین و مهم‌ترین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که اگر شرایط مقابله با این ویروس و نظافت هتل و اقامتگاه خود را در این شرایط با مطالبی که در این مقاله آمده است، ندارید، خواهشمندیم برای حفظ جان خود و مسافرانتان برای مدتی هتل یا اقامتگاه خود را تعطیل کنید تا شرایط بحرانی کمی بهبود یابد. به عبارتی پیش از این‌که اطمینان حاصل نکرده‌اید که می‌توانید با این بحران مقابله کنید، از پذیرش مسافر جدا خودداری کنید. به یاد داشته باشید که پذیرایی از مسافران در حالی‌که مطمئن نباشید می‌توانید از جان و سلامت آن‌ها، کارمندانتان و خود در مقابل این ویروس محافظت کنید، یک ضرر تمام و کمال برای خود و جامعه است.

اکنون پس از انجام گرفتن اقدامات بالا، با آگاهی و تلاش همگی پرسنل، با هم جزئیات نظافت بخش‌های مختلف هتل و اقامتگاه را یادآوری می‌کنیم.

پذیرش:

قسمت پذیرش در هر هتل یکی از محل‌های پررفت‌و آمد در هتل‌ها هستند. پس برای حفظ سلامت خود و سایر مسافران به نظافت آن اهمیت دهید. مهم است در شرایط شیوع یک بیماری فراگیر، کارکنان پذیرش حتما از ماسک های سه فیلتره و دستکش استفاده کنند.

 • ضدعفونی کردن کانتر پذیرش که مسافران دست‌های خود را بر آن می‌گذارند و یا بر آن تکیه می‌دهند، سطح رویی کانتر و سطح بیرونی آن
 • ضدعفونی کردن دستگاه پوز، خودکار، گلدان و سایر وسایل موجود بر روی کانتر
 • ضدعفونی کردن سطل زباله داخل بخش پذیرش
 • ضدعفونی کردن صندلی‌ها و میز داخل آن
 • ضدعفونی کردن کمدها و یا کشوهایی که مدارک مسافران و کلیدهای اتاق‌ها در آن قرار داده می‌شوند. (بهتر است در زمان فراگیری یک ویروس مثل ویروس کرونا، کارمندی که مسئول دادن کلیدها به مسافران است، به طور جداگانه وظایفی داشته باشد که با لمس کمتر سطوح در ارتباط باشد تا از انتقال ویروس بر روی کلیدها پیشگیری شود.)
 • در صورت امکان مدارک مسافران را ضدعفونی کرده و در داخل کشوهای مخصوص قرار دهید.
 • در زمان استفاده از کارت‌های اعتباری و یا گرفتن اسکناس از مشتری حتما به موارد بهداشتی توجه کنید.

رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌های هتل:

رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌های هتل‌ها و سایر اقامتگاه‌ها از پررفت‌و آمدترین مکان های هتل است. بنابراین نیاز است همیشه در مورد ضدعفونی کردن این مکان‌ها تمامی اقدامات بهداشتی لازم لحاظ گردند. در شرایط فراگیری یک میکروب یا ویروس هم‌چون کرونا ویروس، بهتر است این مکان‌ها را در هتل تعطیل کرده و غذا و نوشیدنی‌های مورد نیاز را برای مسافران در اتاق‌ها سرو کنید. با این حال ضدعفونی کردن موارد زیر در تمامی شرایط ضروری است:

 • ضدعفونی کردن میز و صندلی‌ها
 • تعویض روزانه و یا ضدعفونی کردن رومیزی‌ها
 • ضدعفونی کردن تمامی ظروف، در شرایط بروز بحران می‌توان از شیوه جوشاندن آن‌ها نیز استفاده کرد.
 • ضدعفونی کردن تمام سطوح از جمله کتری‌های بزرگ و وسایلی که مستقیما با تماس دست مسافران ارتباط دارند.
 • ضدعفونی کردن کف و دیوارها تا حد امکان
 • نکته: پیش از ضدعفونی کردن محل نشستن صندلی‌ها، هرگز آن‌ها را روی میز قرار ندهید.
رستوران هتل

برای این‌که بتوانید در یک صفحه چک لیست کاملی از کارهایی که باید برای نظافت هتل و اقامتگاه خود انجام دهید، داشته باشید ما تمام این کارها را به صورت خلاصه در جدول زیر آورده‌ایم. شما می‌توانید این جدول را در اختیار مسئولان بخش‌های مختلف هتل یا اقامت گاه خود تحویل دهید تا در هر بار ضدعفونی و نظافت مکان‌های مختلف، مطمئن باشند جایی یا چیزی را از قلم نینداخته‌اند. در قسمت کارهای انجام شده محلی را قرار داده‌ایم تا هر کاری را که انجام می‌دهید علامت بزنید و انجام کار نظافت هتل و اقامتگاه برایتان دقیق‌تر صورت گیرد.

ادامه در بخش دوم

اینها را هم ببینید

لاندری

لاندری یا همان خشکشویی هتل جایی است که در آن ملحفه، روتختی، روبالشتی، پتو، پرده، …

دیدگاهتان را بنویسید