نخستين جهانگردان ايراني چه کساني بودند؟
   
      نخستين جهانگردان ايراني چه کساني بودند؟
     
      عيسي و عبدالله اميدوار، نخستين جهانگردان ايراني هستند که حدود 60 سال پيش به تمام قاره‌ها و حتي قطب شمال و جنوب سفر کرده‌اند. عيسي اميدوار امروز همزمان با روز جهاني گردشگري، مهمان خبرگزاري فارس بود.
     
      عيسي و عبدالله اميدوار، دو برادر پژوهشگر ايراني در سال ۱۳۳۳ عـزم کردند تا جهان را با تمامي پيچيدگي‌هايش بکاوند. در آن دوران که امکانات سفر قابل مقايسه با جهان امروز نبود آنها سفر خود را به وسيله دو موتورسيکلت از تهران به سوي مشهد و سپس مشرق زمين آغاز کردند.
     
      در اين ماجراجويي منـحصر به فرد در تاريخ ايران بـرادران امـيـدوار از صحراهاي سـوزان آفـريقا تا جنـگلهاي انبوه آمازون ، در سال ۱۳۳۷ به قطب شمال و زندگي با افراد اسکيمو در دشوارترين شرايط جوي، در سال ۱۳۴۵ در سفر پر حـادثه ديگري ، اولين افراد آسيايي بودند که به اتـفاق گروه علمي کشور شـيلي سفر به ششمين قاره سرسخت جهان ، قطب جنوب ر اتجربه کردند. همچنين استراليا و سراسر خشکي‌هاي سياره ما را در نورديدند و زندگي با ابتدايي ترين انسانهاي خـطرناک مختلف جهان را در سخت ترين شرايط اقليمي به تحقيق و مطالعه پرداختند.
     
      نخـستين سفر اين دو بـرادر ۷ سال به طول انجاميد و در سال ۱۳۴٠ به مـيهن بازگشتند. اما بيش از سـه ماه نگذشت که بار ديگر جذابيتهاي پر راز و رمز سياره و شوق آشنايي دوباره با آداب و رسوم ، تفاوت ها و شباهت هاي فرهنگي اقوام و ملل گوناگون آنان را به سفر بزرگ ديگري رهنمون ساخت.
     
      در مرحله دوم به وسيله اتومبيل سيتروئن ۲ سيلندر از طريق کويت و عربستان سعودي رهسپار قاره آفريقا شدند و بار ديگر به مدت ۳ سال به جستجو و اکتشاف پرداختند.
     
      حاصل اين سفرهاي پر مخاطره عکسها، فيلمهاي مستند، اشياء و لوازم مربوط به زندگي قبايل و اقوام گوناگون است که در موزه برادران اميدوار مجموعه فرهنگي تاريخي سعدآباد نگهداري مي شود و در معرض ديد بازديدکنندگان قرار دارد.
     
      موزه برادران اميدوار اولين موزه انسان‌شناسي در ايران است که روز پنجم مهرماه ۱۳۸۲ در هفته جهانگردي در مجموعه سعدآباد افتتاح شد. اين موزه ۳ نگارخانه دارد که در دو نگارخانه آن آثار اهدايي برادران اميدوار به معرض نمايش گذاشته شده‌است. نگارخانه سوم نيز اتاق نمايش فيلم است که در آن فيلم سفر و اسلايدهاي گرفته شده توسط اين دو برادر به نمايش درمي‌آيد.
     
      برادران اميدوار اولين جهانگردان ايراني و اولين مسافران ايراني و آسيايي قطب شمال و جنوب هستند.
     
     
     
    :: تاريخ چاپ :27/05/1398 يكشنبه    ساعت:4:18:13 AM    چاپ شده از IP : [3.227.235.71]
    :: منبع: http://kishhotelsassociation.com/info/fa/projects/Detail.asp?pid=960528962167698
    :: © توجه : اين مطلب از وب سايت GoKish.com در آدرس فوق چاپ شده است و كليه حقوق قانونى آن براى اين وب سايت محفوظ است.