صفحه اول |  ارسال نظرات |  نقشه سايت |  در باره ما | 
English | فارسى
 
منوى سايت
 در باره كيش
 سفر به کيش
 هتلها
 جاذبه هاى كيش
 جشنواره و نمايشگاه
 بازارها
 خدمات در كيش
 سازمانها و موسسات
 جامعه هتلداران كيش
 اخبار
موارد منتخب
كليه پرسنل و كاركنان هتلهاى كيش داراى شناسنامه پرسنلى ميشوند: كليه پرسنل و كاركنان هتلهاى كيش داراى شناسنامه ... [ادامه]
ايجاد مركز توريسم درمانى در طرح جامع جزيره كيش: عضو هيات مديره و معاون گردشگرى سازمان منطقه ... [ادامه]
جغرافياى كيش: نام و موقعيت: نام اصلى اين جزيره كه ايرانى ... [ادامه]
تمام عناوين موارد منتخب
صفحات ديگر :  
 دروازه كيش -> اخبار -> «باغ‌هاى ايراني» در فهرست ميراث جهانى ثبت شد
«باغ‌هاى ايراني» در فهرست ميراث جهانى ثبت شد
«باغ‌هاى ايراني» در فهرست ميراث جهانى ثبت شد
     
      ثبت مجموعه 9 باغ ايرانى در کنار شش اثر ديگر فرهنگى و طبيعى از ساير کشورها در نشست سى و پنجم کميته ميراث جهانى در شهر پاريس در فهرست يونسکو به تصويب رسيد. به اين ترتيب مجموعه‌اى از باغ‌هاى ايرانى در چند استان مختلف کشور به ثبت رسيدند.
      باغ شازده يکى از 9 باغ ايرانى که درفهرست ميراث جهانى ثبت شد
     
      خبرگزارى ميراث فرهنگى ـ گردشگرى ـ مجموعه باغ‌هاى ايرانى شامل 9 باغ از استان‌هاى مختلف کشور از سوى کارشناسان ميراث جهانى به عنوان يک اثر جهانى ثبت شد.
     
      به گزارش يونسکو اين باغ‌ها به ويژه به دليل تنوع طراحى وسبک مورد ستايش قرار گرفته که هرچند متناسب با شرايط آب و هوايى هر منطقه شکل خاص خود را دارد، درعين حال ريشه‌هاى فرهنگى و سبک‌هاى تاريخى اين کشور را از دوران کوروش کبير در قرن ششم پيش از ميلاد همچنان درخود حفظ کرده است.
     
      9 باغ ايرانى که امسال در نشست کميته ميراث جهانى به تصويب رسيدند عبارت‌اند از باغ ماهان کرمان، عباس آباد بهشهر، چهلستون اصفهان، فين کاشان، ارم شيراز، پاسارگاد، دولت آباد يزد، پهلوان پور يزد و بيرجند که از اين پس همگى در فهرست ميراث جهانى يونسکو جاى مى گيرند.
     
      درگزارش يونسکو آمده است: «اين باغ‌ها از نظر طراحى به چهار بخش مجزا تقسيم مي‌شوند که آب در تمامى اين باغ‌ها هم از نظر تصويرسازى و هم از نظر تزيينات و آرايه‌هاى معمارى نقش بسيار مهمى ايفا مي‌کند.
     
      باغ ايرانى اساسا از طريق اين سبک طراحى درعين حال که چهار عنصر اصلى در آيين زرتشت يعنى آسمان، زمين، آب و گياهان را در خود دارد، به نحوى مى کوشد که تصويرى از باغ عدن را القا کند.
     
      طبق همين گزارش قدمت اين باغ‌ها هرکدام به دوران مختلفى باز مي‌گردد که طى گذشت زمان دراز همچنان برخى عناصر وشاخص‌هاى معمارى متعلق به قرن ششم پيش از ميلاد نظير ساختمان‌ها، کوشک و ديوارها و به ويژه سيستم‌هاى بي‌همتاى آبيارى را در خود حفظ کرده است.
     
      اين سبک معمارى، عناصر و شاخص‌هاى آن بر هنر‌هاى مرتبط با باغ و طراحى باغ‌ها در ديگر سرزمين‌ها نظير هند و اسپانيا تاثير و نفوذ آشکارى داشته است.
     
      باغ‌هاى ايرانى ثبت شده در فهرست جهانى در استان‌هاى اصفهان، خراسان جنوبى، فارس، كرمان و مازندران و يزد قراردارند. با ثبت اين آثار مجموع آثار فرهنگى ايران درميراث جهانى يونسکو به 13 اثر مي‌رسد.
     
      ايران از سال 1975 ميلادى که به عضويت کميته حفاظت از ميراث فرهنگى و طبيعى يونسکو در آمده است، تا کنون 12 اثر در اين فهرست ثبت کرده است که آخرين آن‌ها بقعه شيخ صفى الدين اردبيلى و بازار تبريز بود که سال گذشته دراين فهرست به ثبت رسيد
     
www.chn.ir  ::   ارسال نظرات  ::   نسخه قابل چاپ
 
[1390-04-07 - دفعات مشاهده : 2580]
جامعه هتلداران
طرح تطبيقى و استانداردسازى هتلهاى كيش: طرح تطبيقى و استانداردسازى هتلها ى کيش اجرا ميگردد راميس ... [ادامه]
انتخابات اعضاءهيئت مديره جامعه هتلداران کيش برگزار گرديد.: روز چهارشنبه مورخ 5/8/89 ساعت 18:30 مجمع عمومى ... [ادامه]
کيش به عنوان اولين مسير گردشگرى کشور ...: با موافقت هيئت مديره جامعه هتلداران کيش آقاى مسيح ... [ادامه]
تمام عناوين جامعه هتلداران
حافظ گردشگران كيش
آگهى دعوت مجمع عمومى عادى ساليانه شركت حافظ گردشگران كيش منتهى به سال 1389 (وابسته به جامعه هتلداران كيش): بدينوسيله از كليه سهامداران محترم دعوت بعمل مى ... [ادامه]
آگهى تصميمات شركت حافظ گردشگران كيش: به استناد صورتجلسات مجمع عمومى فوق العاده و... [ادامه]
تقدم خريد سهام شركت حافظ گردشگران كيش: پيرو تصميمات اتخاذ شده در مجمع عمومى عادى .... [ادامه]

All Rights Reserved ©, Powered by InfoCMS